Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta efekt jojo co to

Efekt jojo co to? Jak zapobiegać efektowi jojo?

Data publikacji 6 lipca 2022


Zdrowe i bezpieczne odchudzanie to dość skomplikowany i długotrwały proces – warto pamiętać o tym, że niekontrolowane i zbyt szybkie pozbycie się nadprogramowych kilogramów może prowadzić do wystąpienia uciążliwych komplikacji.

Zobacz także: Sposoby na pozbycie się cellulitu z ud

Efekt jojo co to?

Efekt jojo to zjawisko następujące tuż po zakończeniu etapu odchudzania, które objawia się widocznym przyrostem masy ciała. W większości przypadków efekt jojo wiąże się z powrotem do wagi sprzed odchudzania.

Efekt jojo może wystąpić bezpośrednio po zakończonym odchudzaniu, czasami jednak może pojawić się z pewnym opóźnieniem – warto pamiętać o tym, że negatywne skutki efektu jojo zdecydowanie częściej są widoczne u osób, które w szybki i gwałtowny sposób pozbyły się sporej nadwyżki kilogramów. U osób stosujących zdrową i zbilansowaną dietę efekt jojo występuje o wiele rzadziej.

Efekt jojo – przyczyny

Efekt jojo najczęściej stanowi wynik nieumiejętnie przeprowadzonej lub źle dopasowanej diety – powrót niechcianych kilogramów bardzo często może stanowić efekt głodówki, niskokalorycznej i rygorystycznej diety, problem ten może pojawiać się także w przypadku osób spożywających niewystarczające ilości płynów. Oprócz tego na wystąpienie efektu jojo narażone są również osoby stroniące od regularnej aktywności fizycznej.

Warto pamiętać o tym, że efekt jojo w większości przypadków dotyczy osób, które w szybki sposób pozbyły się dużych ilości nadprogramowych kilogramów – problem ten nie powinien pojawić się w przypadku osób przestrzegających zdrowej diety oraz prowadzących aktywny tryb życia.

Jak zapobiegać efektowi jojo?

Uzyskanie wymarzonej sylwetki bez efektu jojo wymaga przestrzegania kilku bardzo ważnych zasadach – zbilansowana dieta oraz codzienna dawka ruchu to tylko jedne z wielu czynników, które pomogą w skutecznym i trwałym odchudzaniu. Osoby, którym zależy na pozbyciu się zbędnych kilogramów bez efektu jojo powinny pamiętać o tym, że zbyt rygorystyczne, niskokaloryczne i monotonne diety mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku i w większości przypadków przynoszą bardzo krótkotrwały efekt.

Najlepszym sposobem zapobiegania efektowi jojo jest stosowanie zróżnicowanej diety, bogatej w niezbędne substancje odżywcze. Nieprzetworzone produkty stanowiące źródło białka, węglowodanów i tłuszczy pomogą w zachowaniu równowagi organizmu. Oprócz tego niezwykle ważną kwestią okaże się także spożywanie odpowiednich ilości wody oraz regularne uprawianie sportu – ruch na świeżym powietrzu pozwoli nie tylko dotlenić komórki, ale przyczyni się także do utrzymania odpowiedniego poziomu bilansu kalorycznego.

https://wbw.pl/jakie-bialko-dla-wegan/

Oczyszczacz powietrza – czy warto zainwestować w to AGD?

Redakcja wbw.pl

Jesteśmy grupą miłośniczek urody i zdrowia. Dzielimy się poradami i ciekawostkami z zakresu lifestyle, urody, zdrowia i diet.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?